استخر شنا به گونه ای طراحی شده برای نگهداری آب ، که برای شنا کردن و سایر فعالیت های اوقات فراغت مناسب باشد

استخر شنا را می توان به ۲ شکل ساخت ، یکی زمینی (استخرهای زمینی همین استخر عادی که در هتل  های روباز شناخته می شود ) یا سربسته (به عنوان یک ساختمان مستقل یا به عنوان بخشی از یک ساختمان یا ساختار بزرگتر)

استخر شنا زمینی معمولا از مواد مانند بتن، سنگ طبیعی، فلز، پلاستیک و یا فایبرگلاس ساخته می شوند و می توانند از یک اندازه و شکل سفارشی یا به اندازه ی استاندارد ساخته شده باشند، بزرگترین استخر دیده شده در جهان استخر المپیک می باشد .

بسیاری از باشگاه های بهداشتی، مراکز تناسب اندام و باشگاه های خصوصی دارای استخر شنا هایی هستند که بیشتر برای ورزش یا تفریح ​​استفاده می شوند.

بسیاری از شهرها و شهرستا نها ، دارای استخرهای عمومی می باشد.

بسیاری از هتل ها دارای استخرهایی هستند که مهمانان می توانند در اوقات فراغت خود از این استخر ها استفاده کنند.

مکان های آموزشی مانند دانشگاه ها به طور معمول دارای استخرهای مخصوص کلاس های تربیت بدنی، فعالیت های تفریحی، اوقات فراغت یا ورزش های رقابتی مانند تیم های شنا می باشند . ( در این فقط دانشگاه های خوب دارای همچین امکاناتی هستند نه همشون )

استخر های پر از آب گرم را معمولا با نام جکوزی یا  حوضچه های آب گرم و اسپاها میشناسند . که  برای آرامش و یا آب درمانی ، و در خانه ها، هتل ها، و باشگاه های بهداشتی استفاده میشود .

نوعی استخر های ویژه نیز وجود دارد که  برای غواصی، ورزش های مخصوص آب، درمان فیزیوتراپی و همچنین برای آموزش ماموران و فضانوردان استفاده میشود .

تاریخچه استخر :

۱ – “حمام بزرگ” در موهن جو درو ، در پاکستان امروزه احتمالا اولین استخر شنا است که در هزاره سوم قبل از میلاد حفر شده است. این استخر ۱۲ تا ۷ متر (۳۹ تا ۲۳ فوت) است، با آجرهای آجری پوشانده شده است و با قیر به صورت سنتی مهر وموم شده است .

۲ – یونانیان باستان و رومیان ، استخرهای مصنوعی برای آموزش ورزشی در استادیوم ساخته بودند که از آن برای بازی های دریایی و برای تمرینات نظامی استفاده میکردند . امپراطورهای روم دارای استخرهای خصوصی بودند که ماهی نیز درآن  نگهداری می شد به مانند آکواریوم های بزرگ امروزی .

از این رو یکی از واژه های لاتین برای یک استخر، پیزینا بود.

اولین استخرشنای آب گرم توسط Gaius Maecenas از رم در قرن ۱ قبل از میلاد ساخته شده است. Gaius Maecenas یکی از خدایان روم بود و یکی از اولین مدافعان هنر بود.

۳ – Sinhalese باستان ساخته شده است جفت از استخر به نام “Kuttam Pokuna” در پادشاهی Anuradhapura، سریلانکا در قرن چهارم قبل از میلاد. آنها با پرواز گام، پونالاس یا گلدان های فراوان و طراحی اسکرول تزئین شده اند

  • Sinhalese یک گروه قومی هندواریایی است که بومی جزیره سریلانکا است. آنها حدود ۷۵ درصد از جمعیت سریلانکا را تشکیل می دهند و تعداد آنها بیش از۲ میلیون نفر است

 

حمام بزرگ موهن جو درو

حمام بزرگ موهن جو درو