12 مزایا برای شنا کردن

بررسی اجمالی

شما هم احتمالا شنیده باشید که کارشناسان سلامتی به بزرگسالان توصیه میکنند که ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید را در هرهفته انجام دهند . شنا یک روش عالی برای کار کردن تمام بدن و سیستم قلبی عروقی است. یک ساعت شنا کردن تقریبا همان مقدار کالری را برای شما میسوزاند ، بدون اینکه هیچ تاثیر منفی روی استخوان ها و مفاصل شما بگذارد .

شنا جزو محبوب ترین ورزش ها در دنیا محسوب میشود . اما چرا دقیقا؟  دلایل مختلفی برای علاقه به شنا وجود دارد که مزایای مختلف آن میتواند شما را برای این علاقه تشویق کند . برای یادگیری در مورد مزایای شنا و چگونگی ترکیب شنا ادامه ی نوشته را مطالعه بفرمائید .

فواید شنا

 1. تمام بدن شما به کار گرفته میشود .

یکی از بزرگترین مزایای شنا این است که واقعا تمام بدن شما را به کار می اندازد.

شنا کردن:

 • ضربان قلب را بدون فشار بر بدن شما افزایش می دهد
 • تنومند کردن عضلات
 • شما را قدرت مند می سازد
 • استقامت بدن شما را بالا می برد

شناهای مختلفی که می توانید برای تنوع به تمرین شنا خود اضافه کنید ، از جمله:

 • شنای پروانه
 • کرال پشت
 • شنای پهلو
 • شنای آزاد

هر کدام از این شناها بر روی گروه های عضلانی مختلف در بدن تمرکز می کنند و آب باعث مقاومت ملایم این عضلات می شوند. مهم نیست که شما کدام شنا را انجام میدهید ، مهم ترین عامل این است که شما بیشتر عضلات خود را برای حرکت بدن  در آب استفاده می کنید .

 1. اعضای داخلی بدنتان نیز فعالیت دارد

در حالی که ماهیچه های شما یک تمرین خوب دارند، سیستم قلب و عروق نیز همینطور است . شنا باعث تقویت قلب و ریه ها می شود. شنا برای شما خیلی خوب است ، محققان اعتقاد دارند حتی ممکن است خطر مرگ شما را کاهش دهد. کسانی که شنا میکنند در مقابل کسانی که شنا نمیکنند در مواجه با خطر مرگ ۵۰ درصد در امنیت بیشتری هستند . برخی مطالعات دیگر نشان داده اند که شنا ممکن است به کاهش فشار خون و کنترل قند خون کمک کند.

 1. حتی برای افرادی که دچار آسیب و صدمات جدی شده اند نیزمناسب است .

شنا می تواند یک گزینه ورزشی امن برای افراد با:

 • آرتروز
 • صدمه
 • معلولیت
 • مسائل دیگر که باعث تمرینات شدید می شود ، باشد .

شنا حتی ممکن است به کاهش برخی از دردهای عضلانی شما کمک کند و به بهبودی آن حاصل گردد . یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به استئوآرتریت هستند بعد از شنا کردن، کاهش قابل توجهی در درد و سفتی مفصلی خود داشتند و محدودیت های جسمی کمتر بعد از فعالیت در فعالیت هایی مانند شنا و دوچرخه سواری را تجربه کردند.

حتی جالب تر اینکه ، هیچ مزیتی بین دو گروه وجود نداشت. بنابراین ، به نظر می رسد شنا دارای بسیاری از مزایای مشابه  تمرینات زمین است.

 1. شنا گزینه مناسبی برای افرادی ست که مبتلا به آسم هستند

شنا کردن در محیط های مرطوب استخرهای سرپوشیده، فعالیت بسیار خوبی برای افرادی ست که مبتلا به آسم هستند . تمرینات تنفسی مرتبط با ورزش، مانند نفس کشیدن، ممکن است به آنها کمک کند تا ظرفیت ریه خود را گسترش داده و نفس کشیدن خود را کنترل کنند.

برخی مطالعات نشان می دهد که شنا ممکن است خطر ابتلا به آسم را به دلیل استفاده از مواد شیمیایی دراستخرها افزایش دهد . در صورتی که مبتلا به آسم هستید با پزشک خود در مورد خطرات بالقوه شنا آشنا شوید و در صورت امکان از استخری استفاده کنید که از آب نمکی به جای کلر استفاده می کند.

 1. همچنین شنا برای افراد مبتلا به MS مفید است

شنا برای افرادی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) هستند نیز می تواند مفید باشد . آب باعث حرکت اندام می شود، کمک می کند تا آنها را در حین ورزش قوی تر کنند . آب نیز یک مقاومت ملایم ایجاد می کند.

در یک مطالعه، یک برنامه شنا ۲۰ هفته ای باعث کاهش قابل توجه درد در افراد مبتلا به MS شد. این افراد همچنین با نشانه هایی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی بهبود یافتند.

 1. سوزاندن کالری

شنا یک راه موثر برای سوختن کالری است. یک فرد ۱۶۰ پوند حدود ۴۲۳ کالری در ساعت را از میتواند از اطراف کمر و ران خود بسوزاند. همان فرد می تواند تا ۷۱۵ کالری در ساعت با شنا کردن با سرعت بیشتری بسوزاند . یک فرد ۲۰۰ پوندی که فعالیتهای مشابهی دارد، بین ۵۲۸ تا ۸۹۲ کالری در ساعت میسوزاند . در فرد ۲۴۰ پوند ممکن است بین ۶۳۲ تا ۱،۰۶۸ سوزانده شود.

برای مقایسه این اعداد با سایر فعالیت های محبوب کم تاثیر، همان افراد ۱۶۰ پوند فقط حدود ۳۱۴ کالری را که در فاصله ۵ مایل در ساعت به مدت ۶۰ دقیقه پیاده روی می کنند، می سوزانند. یوگا ممکن است فقط ۱۸۳ کالری در ساعت بخورد.

 1. خواب شما را بهبود می بخشد

شنا می تواند قدرت شما را برای کمک به خواب بهتر در شب داشته باشد. در مطالعه ای که بر روی افراد سالخورده با بی خوابی بود، شرکت کنندگان پس از تمرین هوازی منظم، کیفیت زندگی و خواب را افزایش دادند.

تقریبا ۵۰ درصد از افراد سالخورده سطح بیخوابی را تجربه می کنند، بنابراین این خبر عالی است. این مطالعه بر روی تمام انواع تمرین هوازی تمرکز داشت، از جمله دوچرخه، استخر و ورزش های ویدئویی.

شنا به طیف وسیعی از افرادی که با مسائل فیزیکی برخورد می کنند و دیگر تمرینات مانند تمرینات را انجام می دهند، کمتر جذاب است. این می تواند انتخاب خوبی برای بزرگسالان سالخورده باشد که به دنبال فعالیت های آرام برای سلامتی خود می باشند

 1. خلق و خوی شما را افزایش می دهد

محققان گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را ارزیابی کردند و پس از شرکت در برنامه ۱۲ هفته ای آبزی، بهبود روحی را تجربه کردند. تمرین های شنا و آبزی نه تنها برای روان شناسی برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید است

 1. کمک به مدیریت استرس

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا در YMCA در نیو تایپه ، تایوان بررسی کردند . از ۱۰۱ نفر مورد بررسی ، ۴۴ نفر ار آنها دچار کم خونی ناشی از افسردگی و احساس استرس در ارتباط با زندگی بودند . پس از شنا، تعداد افرادی که هنوز هم احساس تنش می کنند به هشت تن کاهش یافته است.

محققان در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام می شود، نتیجه می گیرند که شنا یک روش بالقوه قدرتمند برای از بین بردن استرس است.

 1. امن در دوران بارداری

زنان باردار و نوزادان آنها همچنین می توانند نتایج شگفت انگیزی از شنا دریافت کنند. در یک مطالعه در حیوانات، شنا کردن موش مادر نشان داد که فعالیت مغز را در فرزندش تغییر می دهد. ممکن است حتی نوزادان را در برابر یک نوع عصب شناختی به نام ایسکمی هیپوکسی محافظت کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است. صرف نظر از مزایای بالقوه شنا یک فعالیت است که میتواند در تمام سه دوره سه ماهه انجام شود.

مطالعات نشان می دهد هیچ خطری در استخر های دارای کلر برای زنان باردار وجود ندارد ، زنان باردار که در اوایل تا اواسط بارداری شنا می کنند، خطر ابتلا به زایمان و نقایص مادرزادی در فرزندانشان کمتر است .

در نظر داشته باشید که شنا به طور کلی در طول حاملگی در نظر گرفته می شود، برخی از زنان ممکن است محدودیت هایی در فعالیت به دلیل عوارض در حاملگی داشته باشد . قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید، و در صورت داشتن عوارض، درباره فعالیت هایی که در معرض خطر هستند، مشورت کنید .

 1. شنا بهترین فعالیت برای بچه ها

کودکان هر روز حداقل ۶۰ دقیقه تمرین هوازی نیاز دارند. لازم نیست که احساس خجالت هم بکنند. شنا یک فعالیت سرگرم کننده است و به کودکان اعتماد به نفس بیشتری می دهد

کودک شما می تواند درس های شنا ساختاری را انجام دهد یا بخشی از یک تیم شنا باشد . زمان شنا شناخته نشده است و این خود یک فعالیت کاربردی برای کودکان می باشد که بتوانند در روز فعالیت بیشتری داشته باشند

 1. مقرون به صرفه

شنا همچنین می تواند یک گزینه ورزشی مقرون به صرفه در مقایسه با برخی دیگر از ورزش ها مانند دوچرخه سواری باشد . بسیاری از استخرها نرخ مناسبی را زمانی که شما بخواهید یک اشتراک سالیانه بگیرید به شما ارائه می دهند و یا شرکت هایی مانند هموطن کارت که کارت استخر های یکساله را ارائه می دهند که میتوانید یک سال به صورت نامحدود از استخرهای طرف قرارداد آنها استفاده کنید

استخر های جدید

 • استخر-بهشت-مادران4استخر بهشت مادران – استخر کارت هموطنشهریور ۳, ۱۳۹۷ - ۵:۵۵ ق.ظ

  مراکز مرتبط استخر یزدان نوا – استخر کارت هموطن… استخر لارستان – استخر کارت هموطن… استخر و سونا ساحل – استخرکارت هموطن… استخر قصر نشاط – استخر کارت هموطن… استخر پرسپولیس( درفشی فر) – استخر کارت هموطن… استخر آفتاب ایرانیان (من و تو ) – استخر کارت… استخر چهار فصل رازی – استخر کارت هموطن… […]

 • استخر-ورامین2-استخر مروارید دریا ورامین – استخر کارت هموطنمرداد ۱۶, ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷ ق.ظ

  مراکز مرتبط استخر پاسداران – استخر کارت هموطن… استخر نزهت – استخر کارت هموطن… استخر زیتون ارتش – استخر کارت هموطن… استخر ساحل آرام – استخر کارت هموطن… استخر کارن – استخر کارت هموطن… استخر مرجان – استخر کارت هموطن… استخر عراقی (اسوه) – استخر کارت هموطن… استخر ارم سعادت آباد – استخر کارت هموطن…

 • استخر-صیاد-شیرازی2استخر صیاد شیرازی – استخر کارت هموطنمرداد ۱۶, ۱۳۹۷ - ۵:۴۹ ق.ظ

  مراکز مرتبط استخر گل نرگس (اکباتان) – استخر هموطن کارت… استخر شهدای گمنام (رباط کریم) – استخر کارت ه… استخر لیان – استخر کارت هموطن… استخر هتل ورزش – استخر کارت هموطن… استخر شهدای گمنام – استخر کارت هموطن… استخر قصر نشاط – استخر کارت هموطن… استخر بهشت مادران – استخر کارت هموطن… استخر لارستان […]

 • استخر-فجر-دانشگاه-بهشتی-استخر-کارت-هموطن-(3)استخر فجر دانشگاه بهشتی – استخر کارت هموطنتیر ۳۱, ۱۳۹۷ - ۶:۳۱ ق.ظ

  مراکز مرتبط استخر کارن – استخر کارت هموطن… استخر آریان – استخر کارت هموطن… استخر رسالت (دیهیم) – استخر کارت هموطن… استخر و بدنسازی بین الملل – استخر کارت هموطن… استخر شهید تند گویان(شهید ثمری) – استخر کارت… استخر ونک – استخر کارت هموطن… استخر قیانوری – استخر کارت هموطن… استخر و سونا ساحل – […]

 • استخر بعثتاستخر کانون بعثت – استخر کارت هموطنتیر ۳۱, ۱۳۹۷ - ۶:۱۷ ق.ظ

  مراکز مرتبط استخر و سونا ساحل – استخرکارت هموطن… استخر لارستان – استخر کارت هموطن… استخر بهشت مادران – استخر کارت هموطن… استخر شهدای گمنام – استخر کارت هموطن… استخر هتل ورزش – استخر کارت هموطن… استخر فجر دانشگاه شریعتی – استخر کارت هموطن… استخر باغ شاطر – استخر کارت هموطن… استخر نزهت – استخر […]

 • استخر-کانون-قدس-استخر-کارت-هموطن-(2)استخر آفتاب کانون قدس – استخر کارت هموطنتیر ۳۱, ۱۳۹۷ - ۵:۵۷ ق.ظ

  مراکز مرتبط استخر و سونای تختی – استخر کارت هموطن… استخر مجموعه ورزشی آزادگان – استخر کارت هموط… استخر فجر دانشگاه بهشتی – استخر کارت هموطن… استخر ونک – استخر کارت هموطن… استخر اریکه البرز – استخر کارت هموطن… استخر کوثر سپاه – استخر کارت هموطن… استخر افق هلان – استخر کارت هموطن… استخر آفتاب […]

مراکز مرتبط